Υπουργός

Ιωάννης Κασουλίδης

[Ανέλαβε καθήκοντα στις 11 Ιανουαρίου 2022]  

 

Προσωπικές Πληροφορίες

Γεννήθηκε στις 10 Αυγούστου 1948 στην Λευκωσία

Νυμφευμένος με την κα. Έμη Κασουλίδου. Έχουν μια κόρη, την Ιωάννα.

 

Πολιτική Σταδιοδρομία

Μάρτιος 2013 – Μάρτιος 2018

Διετέλεσε Υπουργός Εξωτερικών για δεύτερη φορά. Κατά τη διάρκεια της θητείας του θεμελίωσε τη διαμόρφωση τριμερών συνεργασιών μεταξύ Κύπρου, Ελλάδας και Αιγύπτου, επεκτείνοντας το ίδιο πλαίσιο και με το Ισραήλ, την Ιορδανία, την Παλαιστίνη και τον Λίβανο. Παράλληλα, κατά τη θητεία του θεσμοθετήθηκαν οι συναντήσεις των επτά Μεσογειακών κρατών της ΕΕ (MED7). Κατά την ίδια περίοδο, υπηρέτησε ως πρόεδρος της Υπουργικής Ομάδας Δράσης της Κοινοπολιτείας.

 

Ιούνιος 2009 – Μάρτιος 2013

Επανεξελέγη Μέλος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Κατά τη διάρκεια της θητείας του εξελέγη Αντιπρόεδρος της ομάδας του ΕΛΚ στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, θέση στην οποία επανεξελέγη το 2012. Διετέλεσε επικεφαλής της Ομάδας Εργασίας για Εξωτερικές Υποθέσεις του ΕΛΚ.

 

Φεβρουάριος 2008 

Υποψήφιος για την Προεδρία της Κυπριακής Δημοκρατίας.

 

Ιούνιος 2004 – Ιούνιος 2009

Εξελέγη για πρώτη φορά Μέλος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Διετέλεσε πλήρες μέλος της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων και με αυτή την ιδιότητα υπηρέτησε σε διάφορες θέσεις περιλαμβανομένης της προεδρίας της ad hoc Επιτροπής Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων στη Δυτική Σαχάρα και την αποστολή για τις σχέσεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου με την Παλαιστινιακή Αρχή.

 

Απρίλιος 1997 – Φεβρουάριος 2003

Διετέλεσε Υπουργός Εξωτερικών. Κατά τη διάρκεια της θητείας του ηγήθηκε της διπλωματικής προσπάθειας που σηματοδότησε την έναρξη, τη διεξαγωγή και ολοκλήρωση των διαπραγματεύσεων για ένταξη της Κύπρου στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

 

Μάρτιος 1993 – Απρίλιος 1997

Διετέλεσε Κυβερνητικός Εκπρόσωπος.

 

1991

Εξελέγη μέλος της Βουλής των Αντιπροσώπων της Κυπριακής Δημοκρατίας.

 

Διετέλεσε Πρόεδρος της Νεολαίας του Δημοκρατικού Συναγερμού και Ιδρυτής και πρώτος Πρόεδρος της Οργάνωσης Κυπρίων Φοιτητών Γαλλίας.

 

Εκπαίδευση - Εκδόσεις

Σπούδασε Ιατρική στο Πανεπιστήμιο της Λυών στη Γαλλία και εξειδικεύτηκε στην Γηριατρική στο Λονδίνο.

Ξένες γλώσσες: Αγγλικά, Γαλλικά και Γερμανικά.

Συγγραφέας δύο βιβλίων:

«Κύπρος - Ε.Ε. Η ένταξη όπως την έζησα…» (Λιβάνης, Αθήνα 2007)

«30 Χρόνια Παρών – Ιδέες και σκέψεις για την Κύπρο μας» (Καθημερινή, Λευκωσία 2019).

 

 

Kasoulides

 

Νίκος Χριστοδουλίδης

01.03.2018 - 10.01.2022

 

 

 

 

Ιωάννης Κασουλίδης

01.03.2013 - 28.02.2018

Erato

Ερατώ Κοζάκου - Μαρκουλή

05.08.2011 - 28.02.2013

markos

Μάρκος Κυπριανού

03.03.2008 - 05.08.2011

erato

Ερατώ Κοζάκου - Μαρκουλή

16.07.2007 - 02.03.2008

lillikas

Γιώργος Λιλλήκας

13.06.2006 - 16.07.2007 

iacovou

Γεώργιος Ιακώβου

01.03.2003 - 12.06.2006

kasoulidis

Ιωάννης Κασουλίδης

09.04.1997 - 28.02.2003

michaelidis

Αλέκος Μιχαηλίδης

28.02.1993 - 08.04.1997

iacovou

Γεώργιος Ιακώβου

22.09.1983 - 27.02.1993

rolandis

Νίκος Ρολάνδης

09.03.1978 - 21.09.1983 

christofidis

Ιωάννης Χριστοφίδης

16.06.1972 - 08.03.1978

kyprianou

Σπύρος Κυπριανού

16.08.1960 - 15.06.1972