Θέση Εργασίας Λογιστή/τριας, Μόσχα

Η Πρεσβεία της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Μόσχα ενημερώνει ότι δέχεται αιτήσεις για πρόσληψη (1) ατόμου στην θέση «Λογιστή/τριας», με όρους επιτόπιου προσωπικού και αρχική διάρκεια εργοδότησης ενός έτους.

Ο καθορισμένος αρχικός μισθός της θέσης ανέρχεται στα ₽142.723,00 (ακάθαρτος). Ο μισθός τυγχάνει ετήσιας αναθεώρησης βάσει των μισθολογικών κλιμάκων της ΕΕ στη Μόσχα. Παροχή ιατροφαρμακευτικής κάλυψης σύμφωνα με Ρωσική νομοθεσία και 13ο μισθό.

Καθήκοντα θέσης:

- Διεξαγωγή πληρωμών (εξόδων, μισθοδοσιών, Ταμείων Κοινωνικής Ωφελείας/συνεισφορών, οδοιπορικών, ταξιδιών κτλ.), ετοιμασία αναγκαίων τραπεζικών εγγράφων και εμβασμάτων
- Τοποθέτηση παραγγελιών
- Παρακολούθηση Τραπεζικών Λογαριασμών
- Διαχείριση μικρού ταμείου
- Συμπλήρωση Λογιστικών βιβλίων/μητρώων/βιβλιαρίων εργασίας κοκ.
- Τήρηση Αρχείου λογιστικών καταστάσεων (εσόδων/εξόδων), μητρώου λογιστικών εντύπων
- Έκδοσης Δελτίων πληρωμών Διπλωματικής Αποστολής
- Προϋπολογισμός (παρακολούθηση, προετοιμασία)
- Μεταφράσεις λογιστικών, δικαιολογητικών και αποδείξεων
- Υποβολή αιτήσεων και διεκδίκηση επιστροφής ΦΠΑ
- Συνεργασία με λοιπά μέλη Πρεσβείας, υπό τις οδηγίες του Αρχηγού Διπλωματικής Αποστολής
- Άλλα συναφή με τη θέση καθήκοντα

Απαιτούμενα προσόντα:

1. Πανεπιστημιακό Δίπλωμα (Οικονομικά, Λογιστική ή άλλο συναφές με την θέση πτυχίο)
2. Ακεραιότητα χαρακτήρα, υπευθυνότητα, πρωτοβουλία και ευθυκρισία
3. Λευκό ποινικό μητρώο από τις Αρμόδιες Αρχές Χώρας
4. Άριστη Γνώση (προφορικής/γραπτής) της Ρωσικής και Αγγλικής γλώσσας
5. Γνώση πλατφόρμας Microsoft Windows Office
6. Καθεστώς μόνιμης διαμονής και εργασίας στη Ρωσική Ομοσπονδία

Τα ακόλουθα προσόντα θα θεωρηθούν ως πλεονέκτημα:
1. Μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών
2. Γνώση της Ελληνικής γλώσσας (προφορικής/γραπτής)
3. Εργασιακή εμπειρία σε Οικονομικά/Λογιστικά Θέματα, τουλάχιστον 2 ετών

Οι αιτήσεις από ενδιαφερόμενους θα πρέπει να υποβληθούν στην Πρεσβεία της Κυπριακής Δημοκρατίας στη Μόσχα (9, Povarskaya Ulitsa) στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο της Πρεσβείας (adm.moscow@mfa.gov.cy) το αργότερο μέχρι τις 5 Ιουνίου 2023 και ώρα 12:00 μ.μ. (Εκπρόθεσμες αιτήσεις δεν θα γίνουν αποδεχτές).

Οι αιτήσεις θα πρέπει να είναι είτε στα ελληνικά είτε στα αγγλικά και να περιλαμβάνουν βιογραφικό σημείωμα, καθώς και υποστηρικτικά προς την αίτηση έγγραφα και πιστοποιητικά (δύνανται να υποβληθούν και κατά τη διαδικασία συνέντευξης).

Αριθμός ενδιαφερόμενων δυνατό να κληθούν σε προφορική συνέντευξη, καθώς και σε γραπτή εξέταση προς διαπίστωση των πιο αναγκαίων προσόντων.

Τα κριτήρια, τα απαιτούμενα και επιπρόσθετα προσόντα, καθώς και η τελική επιλογή κατάλληλου ατόμου ή/και η ακύρωση της διαδικασίας πρόσληψης, επαφίονται στην κρίση της Διπλωματικής Αποστολής Μόσχας.