Κενή Θέση Γραφέα/Δακτυλογράφου, Ουάσιγκτον

Η Πρεσβεία της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Ουάσιγκτον (2211 R street NW, Washington DC 20008), δέχεται αιτήσεις για πλήρωση μιας (1) θέσης Γραφέα/Δακτυλογράφου με όρους επιτόπιου προσωπικού για πλήρη απασχόληση. Η εργοδότηση θα γίνει σύμφωνα με τις Οδηγίες για την Απασχόληση και τους Όρους Υπηρεσίας του Επιτόπιου Προσωπικού των Διπλωματικών Αποστολών της Κυπριακής Δημοκρατίας στο Εξωτερικό.

Απαιτούμενα προσόντα
Άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας και άριστη γνώση της Ελληνικής γλώσσας.
Ικανότητα χρήσης ηλεκτρονικών υπολογιστών (MS Office, Word, Excel κτλ).
Ακεραιότητα χαρακτήρα, εχεμύθεια, οργανωτική ικανότητα, υπευθυνότητα, πρωτοβουλία και ευθυκρισία.

Καθήκοντα και ευθύνες
Λειτουργία προξενείου
Επικοινωνία με το κοινό
Επικοινωνία με τις Αρχές της Δημοκρατίας
Διατήρηση αρχείου
Διεκπαιρέωση προξενικών αιτήσεων
Όποια άλλα καθήκοντα συναφή με τη λειτουργία της Πρεσβείας ήθελε του/της ανατεθούν

Μισθοδοσία
Η μισθοδοσία της θέσης καθορίζεται σύμφωνα με το γενικό σύστημα κατάταξης της αρμόδιας Διοικητικής Αρχής των ΗΠΑ. Ο/η επιτυχών/ούσα θα τοποθετηθεί στην κλίμακα Grade 5, Step 1, με ετήσιο ακαθάριστο μισθό $42,870.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να υποβάλουν αίτηση αποστέλλοντας τα πιο κάτω έγγραφα με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στη διεύθυνση accounts@cyprusembassy.net μέχρι τις 31 Μαΐου 2023.

- Επιστολή έκφρασης ενδιαφέροντος.
- Αντίγραφα απολυτηρίων και πιστοποιητικών ακαδημαϊκών ή άλλων προσόντων που αναφέρονται πιο πάνω.
- Βιογραφικό σημείωμα.
- Αντίγραφο διαβατηρίου.
- Δυο συστατικές επιστολές ή υπόδειξη δύο ατόμων από τα οποία μπορούν να ζητηθούν συστάσεις.
- Λευκό ποινικό μητρώο

Αντίγραφα των σχετικών πιστοποιητικών ακαδημαϊκών και άλλων συναφών προσόντων θα πρέπει να υποβληθούν επιπρόσθετα και σε έντυπη μορφή κατά το στάδιο της συνέντευξης. Εκπρόθεσμη υποβολή αίτησης ή/και αίτηση που δεν περιλαμβάνει όλα τα ζητούμενα στοιχεία δεν θα ληφθεί υπόψη.

H εργοδότηση ατόμων που δεν εμπίπτουν στις πιο πάνω κατηγορίες και χρειάζονται θεώρηση για είσοδο στις ΗΠΑ και εργοδότηση ως επιτόπιο προσωπικό, περιορίζεται χρονικά από την Αμερικανική νομοθεσία στα 5 έτη (μέγιστο χρονικό διάστημα).

Φοιτητές ή έχοντες άλλη οικονομική ή εμπορική δραστηριότητα στις ΗΠΑ δεν είναι επιλέξιμοι.

Ενημέρωση υποψηφίων
Οι επιλεχθέντες υποψήφιοι θα εξετασθούν προφορικώς ή/και γραπτώς. Οι ημερομηνίες των προφορικών ή/και των γραπτών εξετάσεων θα καθορισθούν αργότερα και οι υποψήφιοι θα ενημερωθούν σχετικά.

Για περισσότερες πληροφορίες αποτείνεστε στη Διοίκηση στον αριθμό 202-462-5772.